Proč se musíte starat o množství medu, které mají včely? Hlyvným důvodem je přezimování včel. Není možné, aby včely vyšli ven, když je chladné počasí, takže se spoléhají pouze na to, že jejich med zůstane teplý a výživný. V závislosti na oblasti, ve které žijete, a od zimních podmínek, ve kterých se nachází, vyžadují vaše včely určité množství zásob medu, aby zvládly přezimovat.
Vážení úlu na podzim vás informuje o zásobách vašich včel medem a o tom, zda jim musíte začít dávat sirup, aby přežili až do jarního období.
Vážení pomocí včelích úlů je důležité i během jiných ročních období. Pokud proudí med (https://www.honigschleudern.eu/), je důležité kontrolovat každý den nebo každé dva dny, abyste sledovali množství medu, které produkují včely. Jejich rychlost by vás mohla skutečně překvapit.
Pokud provádíte pravidelné vážení a narazíte na roj, můžete opět použít váhu, abyste mohli určit počet ztracených včel. Libra má přibližně 3 000 včel. Například obvyklé 3-kilogramové balení včel obsahuje 10 000 včel.
Obsah:
Jak vážit úl
Jak byste tedy měli vážit svůj úl? Ve skutečnosti neexistuje mnoho komerčních možností, pokud jde o vážení úlů. Naklánění je jedním z velmi levných a lehkých způsobů, které používá většina včelařů.
Naklánění
Naklánění se provádí nejlépe z toho prostého důvodu, že včelí úly jsou dost těžké. Je možné, že velký plný úl váží až 300 liber. Můžete si ušetřit spoustu problémů a trápení, když nakloníte úl a budete jen měřit jednu stranu.
Možná budete chtít koupit robustní pružinové včelí váhy, které zvládnou velkou váhu. Opatrně nakloňte úl na jednu stranu, pak pod ni zasuňte včelí váhu. Všímejte si hmotnost. Stejný postup opakujte s druhou stranou a pak přidejte tyto dvě závaží. Celková suma musí představovat víceméně váhu úlu.
Proč nyní nemůžete jednoduše změřit určitou stranu a pak ji vynásobit dvěma? Je to tak proto, že včely se neustále nestavějí symetricky. Pokud budete vážit pouze lehkou nebo těžkou stranu, nebudete mít správné výsledky.
Bude váha přesná? No ne úplně. Včelí váhy nepodporují pokaždé poloviční hmotnost úlu, ale většina včelařů to již považuje za dostatečně blízko.