Třetí dávku už mají dvě třetiny lidí starších 60 let

Aktuální zprávy

Ohrozit by mohla zejména naočkované v první půlce roku, u nichž se ochranný efekt vakcíny postupně snižuje. Z přibližně 2,3 milionu obyvatel starších 60 let, kteří mají ukončené očkování dvěma dávkami, na přeočkování přišlo 1,5 milionu, tedy dvě třetiny. Vyplývá to z veřejných dat ministerstva zdravotnictví.

V tuto chvíli na tom neplánujeme nic měnit

Ondřej Jakob, mluvčí min. zdravotnictví

Dalších 82,5 tisíce lidí 60+ bylo do 21. října naočkováno jednodávkovou vakcínou Janssen. U ní se přeočkování doporučuje už po dvou měsících. Celkem podali zdravotníci už přes dva miliony posilujících dávek.

Po pěti měsících od podání druhé dávky očkování (od Pfizeru, Moderny nebo AstraZeneky) mají aktuálně nárok všichni starší 45 let. Mladší až po půl roce. Podle platného rozhodnutí ministerstva se hranice 5. ledna posune na 35 let a od 19. ledna budou mít po pěti měsících nárok všichni nad 18 let.

„V tuto chvíli na tom neplánujeme nic měnit,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Na sociálních sítích se začátkem týdne objevily zprávy, že se některým podařilo v bezregistračním pražském centru v OC Kotva dostat k posilující dávce, aniž by splnili věkový limit. Interval pěti měsíců však dodrželi.

„Nevylučujeme, že v několika málo případech jsme vyšli vstříc lidem, kteří by věkovou hranici pro podání posilující dávky dosáhli o několik málo dní později,“ sdělila ČTK Marie Heřmánková, mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice, která centrum provozuje.

Pět měsíců po očkování je 4,3 milionu lidí. Část z nich přeočkování již podstoupila, třeba chronici nebo ti, kteří splnili věkový limit.

Pokračovat ve čtení (zdroj)

Příspěvky ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen