Po 14 dnech izolace má hraniční výsledek testu PCR. Na další ho hygiena poslat nechce

Aktuální zprávy

Karel F. byl po pozitivním PCR testu na covid doma čtrnáct dnů, asi po 12 dnech mu od hygieny přišel certifikát o prodělaném onemocnění. Protože chtěl být ke svému okolí co nejohleduplnější, na držení certifikátu nedbal a raději se nechal znovu otestovat testem PCR. Test mu vyšel hraniční. Jak sama laboratoř Dianalab, ve které se otestoval, na svých stránkách uvádí, znamená to, že není jisté, zda je pacient pozitivní, nebo negativní.

„Hraniční výsledek znamená, že ve vzorku byla detekována genetická informace viru SARS-CoV-2 ve velmi malém množství. Vzhledem k neznámé anamnéze není na základě tohoto výsledku možné vyhodnotit analyzovaný vzorek jako negativní nebo pozitivní. Pro správné vyhodnocení je potřeba PCR test opakovat nejméně dva dny od předchozího odběru. Pro zajištění bezpečnosti vašeho okolí doporučujeme během těchto dvou dnů snahu o izolaci/minimalizaci množství kontaktů,“ píše laboratoř.

Dál radí, aby pacient o žádanku na opakovaný PCR test požádal svého lékaře nebo nejbližší hygienickou stanici. „Na základě hraničního výsledku není možné žádat vystavení certifikátu o prodělání onemocnění COVID-19,“ uvádí laboratoř.

Jenže pražská hygiena odmítla Karla F. na další PCR test poslat. „Hygiena v Praze mi řekla, že to nemám řešit, že mám certifikát, a ať na testy nechodím, protože mi klidně mohou vyjít znovu pozitivní,“ popsal pro Novinky čtenář. „Průšvih je, že vám hygiena vystaví certifikát, že jste v pohodě, bez kontrolního testu. A když jste zodpovědný a chcete si udělat kontrolní test PCR, tak vám ho neproplatí,“ nelíbí se Karlovi.

Proti covidu by se přitom rád nechal už dávno naočkovat, bohužel jej kvůli alergii lékaři odmítli.

Mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík k případu Novinkám sdělil, že hygienici postupují v souladu s pokyny ministerstva zdravotnictví.

Nakažlivý zřejmě nebude